TÜRKİYE CUMHURİYETİ KİMLİK KARTLARI İLE İLGİLİ DUYURU
 
5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda 14.01.2016 tarihinde yapılan değişiklik ile Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı uygulamasına 02.01.2017 tarihinden itibaren geçilecektir. Yeni Kimlik Kartlarında kişinin kimlik bilgileri ve biyometrik verileri yer alacaktır.
 
Kimlik kartı başvurusu; ülkemiz genelinde olduğu gibi İlimizde de 02.01.2017 tarihinden itibaren yurt içinde, Çağrı Merkezi (Alo 199) veya https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr/Pages/homepage.aspx aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak Nüfus Müdürlüklerine, yurt dışında ise dış  temsilciliklere yapılacaktır.
 
Kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet biyometrik fotoğrafla yapılır. Kimlik Kartlarının değişim işlemi esnasında vatandaşlardan 16 TL yeni kart ücreti talep edilecektir. Vatandaşlarımız, Nüfus Müdürlüklerine gelirken yanlarında son 6 (altı) ay içerisinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf getirmeleri gerekmektedir. Fotoğrafların 6x5 cm ölçüsünde olması, ön cepheden çekilmesi, alın-yüz ve çenenin açık olması, gözlüklü fotoğraflarda saydam camlı olması, arka fon renginin beyaz olması gerekmektedir. Kan grubunun kimlik kartında yer almasını isteyen vatandaşlarımızın, sağlık kuruluşundan alınmış resmi belge getirmesi gerekmektedir. 
Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı almak için başvuruda bulunmak isteyen ve 15 yaşını doldurmuş vatandaşlarımızın Nüfus Müdürlüklerine bizzat başvurmaları gerekmektedir. Herhangi bir mecburiyet olmadığından vatandaşlarımızın mevcut nüfus cüzdanları ile kamu kurum ve kuruluşlarında işlem yaptırmaya devam edeceklerinden, yeni kimlik kartı alıncaya kadar mevcut nüfus cüzdanları geçerli olacaktır.
 
02.01.2017 tarihinden itibaren kimlik kartı başvurusu yapacak olan vatandaşlarımızın yukarıda açıklamalara göre kimlik kartı başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün www.nvi.gov.tr internet sayfasında gerekli açıklamalar mevcut olup, nüfus müdürlüklerinden de bilgi alınabilecektir.